Přestože na vzhledu historických novin si dáváme záležet a do našeho archivu zařazujeme výlučně noviny v dobrém až velmi dobrém stavu, může se stát, že některé originály novin musíme opravit trochu více než jiné, nebo se na nich vyskytne jedna nebo několik „chybiček krásy“.
Za chybičky krásy považujeme takové nedostatky, které jsou sice patrné, ale kvůli nimž by byla škoda vyhodit vzácný a v mnoha případech poslední obchodně dostupný originál novin na světě, který vypadá jinak výborně.
Noviny s níže uvedenými chybičkami zařazujeme do archivu jen tehdy, pokud jejich rozsah nepřekračuje únosnou míru a nepůsobí obzvláště rušivě. O tom, co je nebo není únosné, se rozhodujeme na základě jednoduchého pravidla: zákazníkům posíláme výlučně takové originály novin, které bychom bez váhání darovali i naší blízké osobě nebo členovi rodiny.
V případě jakýchkoli pochyb kontaktujeme zákazníka telefonicky a nabídneme buď slevu nebo jiný, lépe zachovaný titul novin.
Dírky na okraji stran
PRAVDĚPODOBNOST VÝSKYTU: VYSOKÁ (60%)
Část novin v našem archivu je svázána v knižní vazbě, ze které noviny po objednávce pečlivě vybíráme. Při vkládání novin do knižní vazby v dávné minulosti byly jednotlivé noviny v mnoha případech na jednom okraji proděrovány a spojeny provázky, sponkami nebo hřebíky – dírky zpravidla nezasahují do textu vůbec nebo jen minimálně.
Zpevněný hřbet novin
PRAVDĚPODOBNOST VÝSKYTU: VYSOKÁ (60%)
Hřbety novin musíme nejčastěji zpevňovat nebo opravovat u novin vybraných z knižní vazby, ojediněle však iu volně položených novin. Zpevnění nebo oprava hřbetu novin zásadně prodlužuje jejich životnost a zároveň významně snižuje pravděpodobnost rozšíření stávajících nebo vzniku nových trhlin během listování.
Pozůstatek lepidla po štítku
PRAVDĚPODOBNOST VÝSKYTU: STŘEDNÍ (30%)
Na titulních stranách některých novin se vyskytuje adresový štítek nebo pozůstatek dobového lepidla, kterým byl na noviny připevněn papírový štítek se jménem, příjmením a adresou osoby nebo organizace, která měla noviny v roce jejich vydání předplacené, aby je mohla poštárka doručit adresátovi.
Zahnědnutí nebo fleky
PRAVDĚPODOBNOST VÝSKYTU: STŘEDNÍ (50%)
Především u volně položených novin se vyskytují zpravidla v místě přeložení, ale i na jiných místech, občas zahnědlá nebo ztmavlá místa, případně hnědé nebo žluté fleky, které jsou buď přirozeným důsledkem stárnutí papíru, nebo způsobené nesprávným dlouhodobým skladováním.
Menší trhliny bez opravy
PRAVDĚPODOBNOST VÝSKYTU: STŘEDNÍ (50%)
Ne všechny trhliny vyžadují opravu. Když jsou velmi malé a nacházejí se na místech, kde nehrozí jejich rozšíření, zpravidla je neopravujeme. Pokud to stav novin vysloveně nevyžaduje, snažíme se omezit zásahy do novin do co největší možné míry, nebo v nejlepším případě do nich nijak nezasahovat.
Větší trhliny opraveny páskou
PRAVDĚPODOBNOST VÝSKYTU: STŘEDNÍ (40%)
Na některých novinách se vyskytují větší trhliny, a to buď podélně nebo v podobě odtržené části novin. K opravě takových poškození využíváme speciální, částečně průsvitnou archivářskou lepicí pásku, která zabrání dalšímu rozšiřování trhliny a zároveň zachovává čitelnost textu pod ní.
Vyplněná tajenka
PRAVDĚPODOBNOST VÝSKYTU: STŘEDNÍ (40%)
Tajenky byly součástí mnoha novinových a časopisových titulů. V některých novinách a časopisech zůstaly nevyplněné, v jiných jejich původní majitelé vyluštili, zpravidla buď tužkou nebo perem. Vyplněné tajenky nepovažujeme za nedostatek historických novin, proto noviny a časopisy s nimi běžně zařazujeme do archivu.
Otisk razítka
PRAVDĚPODOBNOST VÝSKYTU: STŘEDNÍ (40%)
Především na novinách, které byly archivovány různými organizacemi, se ojediněle vyskytují otisky dobových razítek. Vyskytují se zpravidla v horní části titulní strany a v převážné většině případů nezasahují přímo do textu, ale nanejvýš do titulní grafiky nebo názvu novin.
Popsaná místa
PRAVDĚPODOBNOST VÝSKYTU: NÍZKA (30%)
Mnozí to znají z časů minulých, kdy ještě neexistovaly mobilní telefony a člověk si potřeboval rychle něco poznamenat. Po ruce byly většinou noviny, které posloužily jako podklad pro telefonní číslo, nákupní seznam, výsledky loterie nebo jednoduché výpočty, případně se něco zakroužkovalo nebo udělal rámeček kolem zajímavého článku.
Špatně přeložené noviny
PRAVDĚPODOBNOST VÝSKYTU: NÍZKA (10%)
Dáváme si záležet na tom, abychom noviny uskladňovali tak, aby nevznikaly žádná zbytečná zmačkání nebo křivá přeložení. Některé ojedinělé noviny, které se k nám dostanou nesprávně složené nebo zmačkané, musíme dodatečně vyrovnávat a pokud si je někdo objedná předtím, než se stihnou vyrovnat, mohou se na nich vyskytnout faldy.
Dírky způsobené hmyzem
PRAVDĚPODOBNOST VÝSKYTU: NÍZKA (10%)
Než se noviny dostaly do našeho archivu, byly skladovány v různorodých podmínkách. U těch, které nebyly skladovány zrovna nejlépe, se občas vyskytují dírky vyžrané hmyzem v dávné minulosti. Někdy jde o jednu nebo dvě maličké tečky, jindy o větší koncentraci teček nebo kanálků, zpravidla na okrajích novinových stran.
Zvlněný papír
PRAVDĚPODOBNOST VÝSKYTU: NÍZKA (10%)
Na některých novinách, které máme v archivu uloženy v knižní vazbě, se mohou občas v důsledku dlouhodobého napnutí a/nebo stažení papíru vyskytovat mírně zvlněné části jednotlivých stran nebo celé strany.